Hexagon 3 díl

Přináším další díl o Hexagonu.

Teď se pustíme do práce s plexisklem. Není to nic strašného, ale musí se dodržovat určité pravidla na která jsem přicházel během stavby. Asi jedním z nejdůležitějších pravidel je – všechno dělat pomalu hlavně řezání, vrtání , dělání závitů – a to z důvodů, že materiál se zahřívá a deformuje takže POZOR – s plexisklem pomalu. Dále se mi osvědčilo nechávat umělohmotnou fólii na plexisklu dokud díl nebude dokončen. Pro řezání plexiskla jde použít plátek z pilky na železo nebo použít jako já přímočarou pilku (v různých bau… jde koupit celkem levně a bude se hodit v dílně napořád) s pilkou na kovy (jemné zuby). Když budete řezat nějaký díl a budete dořezávat ke konci plexiskla tak opatrně rádo se totiž štípe. Dělal jsem také takový fígl, že jsem si strhnul kousek krycí fólie narýsoval si přesný tvar a pak v místech kde chyběla fólie jsem nalepil širokou průhlednou izolepu. Tím jsem viděl přesnou stopu kudy řezat (kdyby tam byla fólie tak se bude třepit nebo ujíždět). Tak dost teorie a vzhůru do práce. V dnešním díle jak už jsem zmínil budeme pracovat s plexisklem a doděláme všech šest nohou.

Z tabulky plexiskla 400x100mm (4dm2) tloušťky 4mm si nařežeme 6 dílů (N4.1 až N4.6) 60×70 mm a 12 dílků (N5.1 až N5.12) 20x20mm. Snažte se dodržet co nejvíce pravé úhly. Já jsem postupoval následně: z tabulky jsem sloupnul z jedné strany krycí fólii, narýsoval jsem rovnoběžně s delší stranou ve výšce 70mm čáru. Pak zleva ve vzdálenosti 60mm jsem narýsoval kolmici k delší straně viz obrázek 5.

hex 0

Tím mám určeno kudy budu řezat. Poté jsem vzal širokou průhlednou izolepu a přelepil oba malé obdélníčky včetně 5cm zbytku viz obrázek 6 

hex 1

 Při lepení izolepy je dobré nechávat přesahy a přelepovat izolepu přes sebe. První řez vedeme vpravo od narýsované čáry, druhým řezem rozdělíme dva vzniklé obdélníčky přičemž pilka bude ubírat materiál toho menšího obdélníčku viz obrázek 7.

hex 2

 Po odříznutí narýsujeme další kolmici ve vzdálenosti 60mm, zalepíme izolepou a opakujeme celý postup řezání až nám vznikne 6ks dílů N4.1 až N4.6 (60x70mm) a pak 6 dílků 60x28mm a jeden dílek odpadu. Díly N4.1 až N4.6 z boků zbrousíme, aby byly čisté a hladké. Brousíme nejprve hrubším brusným papírem, poté jemnějším. Osvědčilo se mi dát brusný papír na rovnou desku a brousit. Pozor na dodržení rozměrů a také pravých úhlů. Ze zbylých šesti kousků uděláme obdobným způsobem 12 kusů o rozměrech 20x20mm. Zbrousíme též strany a zkontrolujeme pravé úhly. Tím nám vzniknou montážní dílky N5.1 až N5.12.

hex 3

 Podle obrázku 8 narýsujeme na díly N4.1 až N4.6 budoucí části nohou, vyřežeme (můžeme použít obdobný postup s izolepou jako výše uvedené). Všechny dírky mají průměr 3mm. Nejprve doporučuji vyvrtat dvě krajní (vpravo na obrázku 8). Pak si narýsujeme obdelníček 9kde bude umístěno v budoucnu servo), uděláme v něm několik děr a potom lupénkovou pilkou nebo jinak „vypilujeme“ otvor přesně podle nákresu. Pozor na plexisklo má snahu praskat. Až bude otvor hotový , vezmeme jedno servo, dáme ho do otvoru a podle něj si označíme čtyři dírky pro uchycení a následně vyvrtáme (průměr 3mm). Až bude díl hotov nezapomene všechny strany důkladně začistit brusným papírem.
Nyní můžeme začít již sestavovat jednotlivé nožičky. Pro sestavení jedné nožičky budeme potřebovat 1x N4.x , 1x N1.x , 1x N2.x , 3x N3.x , dále šroubky M3 (min 18mm dlouhé ), matičky M3 (nejlépe s pojistným kroužkem), podložky M3 (slabé). Teď jsem uvažoval jak to přesně popsat, ale myslím, že lepší budou názorné obrázky. Každopádně vždy, když bude procházet šroubek plexisklem tak musí být z obou stran na plexisklu podložka (viz obr 9).

hex 4

 Jinak sestavení nožičky je zřejmé z detailu (viz první díl stavby).

A ještě kontakt na autora:
quattro@porcela.cz a jeho web.