Hexagon 4. díl

Poslední část stavby Hexagonu.

Po sestavení nohou a osazením šesti servama se můžeme pustit do uchycení serva pro otáčení nožičky. K tomu bude zapotřebí dvanáct dílů N5.1 až N5.12, což znamená, že ke každému servu potřebujeme dva díly (např. N5.1 a N5.2). Servo si položíme na rovnou desku a k němu ze stran přiložíme na výšku díly N5.x tak aby montážními dírkami serva byla vidět hrana dílu N5.x. Tužkou či fixem si vyznačíme přesně středy kam přijdou šroubky pro upevnění serva. Potom dáme díl N5.x do svěráčku ve stojanové vrtačce a vyvrtáme dírku pro šrouby (hloubka přibližně 7mm). Potom pomalu musíme udělat závit M3. Musí se dělat hodně moc opatrně jelikož tloušťka plexiskla je jen 4mm. (mně se osvědčilo udělat půl závitu a pak závitník kousek vyšroubovat a zase půl závitu atd…), je to docela zdlouhavé, ale nesmí se to ukvapit, jelikož se plexisklo zahřívá a praská. Tím nám vznikne 12 stejných dílů, kde z boku jsou vždy dvě dírky se závitem M3 (viz. obrázek 10).

hex 1

Nyní přišroubujeme všech dvanáct dílů k šesti servům. Až vše bude smontováno , tak z jedné strany dílů N5.x (ta která ležela na rovné podložce) naneseme vteřinové lepidlo a pomalu přilepíme celý díl k nožičce tak, aby servo, které otáčí nohou (toto lepené) se postavilo na servo které zvedá nohu, pozor musí se též kontrolovat kolmost a aby všechny nalepené díly byly stejné. Více si myslím řekne obrázek nohy.

hex 2

Teď si připravíme ještě šest kulových modelářských kloubů , šest vidliček a 2mm spojovací drát, nejlépe se závitem. Vidličku spojíme s kloubkem pomocí drátku (použil jsem odštěpky z výpletu do jízdního kola), přičemž kulový kloubek připevníme k dílu N2.x pomocí šroubku s matičkou (viz hořejší obrázek). Matičku pak zakápneme nějakým lakem nebo něčím proti povolování. Tím by byla stavba nohou hotova. Teď se pustíme do stavby těla, která je o hodně jednoduší. Jelikož se jedná o stejnou práci s materiálem (plexisklem) jako v případě nožiček uvádím, zde jen výkres a nějaké podrobnosti k němu. Podle obrázku vyrobíme dva stejné díly (přední a zadní čelo robota) :

hex 3

  Dále pak vyrobíme čtyři kusy bočnic podle obrázku :

hex 4

a dva díly (horní a spodní část těla) :

hex 5

Nakonec si musíme ještě připravit z plexiskla 6 dílů (plexisklo 3mm, kostičky 20x20mm). Tyto kostičky přilepíme vteřinovým lepidlem pod servo( které zvedá nožičku), tak aby osa (otáčení nohy – druhé servo) procházela tímto čtverečkem. Víc viz. obrázek :

hex 6

Přední a zadní díl přijdou nahoru a dolu horního a spodní dílu (vznikne tělo). U bočnic jsem záměrně nenakreslil otvory pro uchycení, jelikož každý může použít jiný druh serv. Sestavení uděláme podle následujícího postupu. Nejprve musíme osadit horní díl kolečky (pákami) od serv (viz. obrázek).

hex 7

Prostřední dírku (pro uchycení kolečka k servu), uděláme na tom samém i na spodní desce, tím zajistíme osu otáčení nohy. Nyní přišroubujeme k horní části robota přední a zadní čelo. Pak k horní straně robota přiděláme opatrně nožičky, když vše sedí, tak přišroubujeme spodní část robota. Teď přijde na řadu důležité vyměřování. Ve spodní části robota, máme nyní vyvrtáno šest dírek (osy otáčení nožiček). Nyní každou nožičku musíme dát kolmo k horní části robota (musí být kolmá v obou osách), když tomu tak je, tak dírkou označíme fixou bod na plexisklíčku nad(pod) servem zvedání. Takto vyznačíme všech šest nohou, pak robota zase rozebereme a do vyznačených míst uděláme 3mm dírky , nesmí však být skrz. Do spodní části robota tam kde je osa otáčení vsadíme šroubky a utáhneme z druhé strany matičkou. Potom osadíme na horní část robota opět všechny nožičky. Až to bude hotovo, pomalu budeme přikládat spodní díl a to tak, aby šroubky zapadly do vyvrtaných dírek. Nezapomeneme však dát mezi plexisklo a matičku ještě podložku. Nyní když robota obrátíme, tak nožičky by měli jít otáčet kolem své svislé osy (prochází horním servem ). Nyní vezmeme jednu bočnici a přikládáme ji k boku ( aby byla mezi horním a spodním dílem) tak,že vždy vyzkoušíme otočit patřičnými nožičkami, zda nebude překážet. Až je to změřené, nakreslíme si středy otvorů a vyvrtáme dírky do horního a dolního dílu. Bočnici poté přišroubujeme. A to je celá konstrukce hexagonu.

A ještě kontakt na autora:
quattro@porcela.cz a jeho web.