Robot Merkur

Robot do soutěžní kategorie "Stopár" soutěže Istrobot 2005.

Program je zatím bez objíždění překážky. To Jakub ještě ladí podle pravidla: „Nebýt poslední noci, tak žádný projekt není dokončen.“

Protože v loňském roce se ozvaly hlasy, že robot ze stavebnice LEGO, není vlastně žádné umění, postavil Jakub letos robota ze stavebnice MERKUR. Tady se, myslím, o umění jedná, protože například každá převodovka byla během ladění nejméně pětkrát rozebrána. U jednoho motoru dokonce upadl pastorek. Zlí jazykové tvrdí, že převodovky z Merkuru nejde použít na stavbu robota. Uvidíme, jestli dojede 😉

Schéma zapojení H-můstků

U obou robotů byly použity H-můstky podle přiloženého schématu. Druhá deska s procesorem je ze stavebnice MLAB. Vzhledem k tomu, že použité procesory PIC 16F88 nepotřebují ke své funkci ani krystal, jsou na deskách využity pouze hřebínky pro propojování. Škoda, že se MERKUR nevyrábí s pořádnými převodovkami, celé by to jinak mohlo konkurovat pro stavbu robotů stavebnici LEGO.

Listing programu¨

Modul pro vysílání telemetrie

Pro ladění robotů jsme vyvinuli modul pro přenos telemetrie na dálku. Vysílač i přijímač jsou zhotoveny z levných hybridních modulů pro dálkové ovládání (například vrat). Modul se připojuje na port ISP (In System Programming) PICu. Výhoda tedy spočívá v tom, že zabere pouze jednu nožičku laděného procesoru.

Přenos se uskutečňuje protokolem AX.25 s modulací FSK. Pro příjem se používá analogický modulek, jehož výstup se připojí na vstup zvukové karty. Pro příjem používáme radioamatérský program Soundmodem. K tomuto programu je k dispozici zdrojový kód a existuje jeho verze pro Windows a jeho binární verze jsou součástí nejrozšířenějších distribucí Linuxu.

Zde je program pro posílání telemetrie protokolem AX.25 pro PIC a příklad použití tohoto programového modulu.