Rozbor částí robota (minisumo)

Zde máte můj první článek, kde se velmi stručně pokusím popsat části robota. Lze ho najít na http://www.e-bot.wgz.cz/ .

1. ELEKTRONIKA
Elektronika je nejdůležitější věc na robotovi. Doporučuji si sehnat nebo udělat nějaký plošný spoj (já si nedokážu představit, že bych to pájel na drátky a potom to schoval někam do krabičky). U plošné ho spoje nedoporučuji součástky SMD (myslím, že jsou to oni, ale kdybych se spletl, tak jsou to ty, co jsou malý a pájí se jakoby na plošný spoj a ne do vyvrtaných dírek). Než plošný spoj uděláte, musíte vědět, co kam zapojit nebo si sehnat schéma a obrázek plošného spoje, kde jsou součástky už napájeny.

2. SENSORY
Sensory slouží k tomu aby náš sumorobot nevypadl z arény, popř. aby našel protivníka v aréně a mohl ho vyhodit. K nelezení protivníka používáme Ultrazvukové senzory, které robot vysílá a snímá, z jaké strany se k němu vrátí odražený zvuk. Více používané jsou infračervené sensory. Na robotovi musí být vysílač, který vysílá infračervené světlo. Když se do paprsku, který robot vysílá, postaví jeho nepřítel, tak se od něj paprsek odrazí do druhého sensoru (přijímače). Dále se hojně používají i světelné sensory, které snímají barvu arény. Když je robot na černé barvě, tak stále vykonává jeden program. Když se ale dostane na bílý pruh, tak tyto senzory zaznamenají a dle programu se robot zachová. Myslí, že k tomuto účelu se dají použít i sensory ultrafialové.

3. MOTORY
Kupodivu motory slouží k tomu, aby se náš robot alespoň pohnul. Při výběru motoru musíte hledět na typ procesoru a na zapojení součástek. Požívají se upravené serva, krokové motory, viděl jsem i motor ze stavebnice Merkur, ale i motory k tomu určené.

4.PROCESOR
Procesor je ,,mozek“ robota. Požívají se procesory atmel, PIC a PICAXE. K programování se používají různé programy. Např. jazyky založeny na Cčku, Basicu a Assembleru..

5.PODVOZEK
Robot musí mít něco, na čem všechno nějak drží – podvozek. Podvozek doporučuji udělat z lehkého ale pevného materiálu. Viděl jsem podvozky z hliníku, bakelitu, dřeva, plastu ale třeba z CD mechaniky, harddisku apod. Na podvozku jsou na ose přidělaný kolečka, u kterých jsou nějak připevněny motory. Na nich je nějaký plotňák s elektronikou atd.

6. TODLE NEVÍM, CO PŘESNĚ JE
Někdo svého robota ,,schová“ do něčeho, tak, že v ringu vidíte jenom krabici, kde vidíte díry a v nich jsou senzory.

7. FINTY
Ačkoli jsou na soutěž minisumo zakázány destrukční metody, proč bychom protivníkovi neosladili život nějakou fintou. Já osobně jsem zblbnul ultrazvukový sensory takovou plácačkou. Na robot jsem přidělal plácačku, na který byl papír a pod nim byl přidělaný alobal (na ultrazvuk). Roboti s dálkoměrem většinou našli plácačku, na kterou se rozjeli. Když měl soupeř ultrazvuk, tak opět plácačka přilákala jeho sensory a bylo po práci. S tímto robotem jsem soutěžil na Eurobotovi (skončil jsem 4.) a na Istrobotovi (byl jsem asi šestý). Důležité bylo plácačku připevnit tak, aby mého robota natočila předkem na jeho bok (ale v případě že plácačkou projel). Proti dálkoměrům naopak funguje froté ponožka (asi nejméně odráží světlo).

Lukáš Čížek