Sobota 24. září 2011 výlet a exkurze k radaru Skalky – aktualizace!

V sobotu 24. září plánujeme výlet k radaru Skalky na exkurzi, kterou pořádá hvězdárna v Prostějově.

Podle informací z webu prostějovské hvězdárny se jedná se o komentovanou prohlídku jednoho z pouhých dvou meteorologických radiolokátorů (dále jen radary) nacházejících se v České republice a sloužících ke zjišťování výskytu srážkové oblačnosti. Takovéto radary „slouží ke zjišťování rozložení okamžitých intenzit atmosférických srážek a výskytu jevů spojených s oblačností na ploše až 100 000 km2, tedy do vzdálenosti 100 – 200 km. Jejich funkce je založena na schopnosti srážkových částic v atmosféře (vodních kapiček, sněhových vloček, ledových krupek apod., zčásti též oblačných částic) odrážet (přesněji: zpětně rozptylovat) radiovlny v centimetrovém pásmu vlnových délek (mikrovlny). Radarová měření díky plošnému pokrytí a dobrému prostorovému i časovému rozlišení dat vhodně doplňují síť pozemních stanic i družicová pozorování pro synoptickou a leteckou meteorologii. Poskytují okamžitý přehled o pohybu a struktuře srážkových systémů, umožňují velmi krátkodobou předpověď (na několik minut až hodin dopředu) a varování před nebezpečnými jevy spojenými s konvektivní oblačností (bouřky, kroupy…). “ – citace z www.chmi.cz. Radary jsou v majetku Českého hydrometeorologického ústavu. Jedná se o výjimečnou příležitost, které předcházela řada jednání.

Dopravu si zajišťuje každý sám (předpokládáme výpravu vlastními vozy). Z Robozoru bude vypraveno jedno nebo dvě vozidla a pravděpodobně bude možno se po dohodě „svést“. Volnou „kapacitu“ v autě budeme průběžně aktualizovat u tohoto článku. Celkový počet lidí, kteří s námi pojedou, budeme domlouvat s hvězdárnou. Z toho následně pravděpodobně vyplyne i čas exkurze. Vstup je zdarma.

Svůj zájem pište na info(zavináč)robozor.cz

Auto Szylarovi – celkem 7 míst (řidič, Janča):
29.8. zatím 5 míst
29.8. 1x Martin Povišer (už jen 4 místa volná)
11.9. 1x Roman Dvořák (už jen 3 místa volná)
14.9. 1x Ondřej Šesták (už jen 2 místa volná)
14.9. 1x Petr Čech (už jen 1 místo volné)
21.9. 1x Kryštof Celba (auto je plné)

Auto Kákonovi – zbývají 2 místa (odjez ze Soběslavi!!!!)

Aktualizace 20.9.2011:
Na hvězdárně jsme rezervovali čas prohlídky na 13.30. Vyjedeme (auto – Szylarovi) od DDM v sobotu 24.9.2011 v 8.00. Děti s sebou svačinu na celý den, „turistické“ oblečení. Prohlídka je zdarma, příspěvek na naftu vybíráme po skutečně odjetých km (odhad cca 250 – 300 na hlavu) + kapesné dle uvážení.

Aktualizace 4.10.2011
Za svezení vybírám příspěvek na naftu 200,- za osobu. Prosím přinést na nejbližší kroužek.